Widoczność Profilu Firmy w Google zależy od jej oceny przez lokalny algorytm Google. Jakie czynniki rankingowe sprawiają, że Twoja wizytówka w sieci może znaleźć się na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki oraz na Mapach Google? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!
Od czego zależy pozycja Profilu Firmy w Google?
Algorytm wyników wyszukiwania w głównej mierze zwraca uwagę na położenie firmy względem aktualnej lokalizacji użytkownika. Na tej podstawie dopasowuje odpowiednie Profile Firmowe i wyświetla je użytkownikowi w wynikach wyszukiwania. Czynników rankingowych jest jednak znacznie więcej, o czym Google otwarcie informuje w swoim supporcie: https://support.google.com/business/answer/7091?hl=pl. Oprócz odległości danego punktu od użytkownika wpływ na widoczność Profilu Firmy mają również trafność oraz rozpoznawalność. Co kryje się pod tymi pojęciami? Poniżej prezentujemy dokładne wyjaśnienie.
Główne czynniki rankingowe wizytówek Google
Do podstawowych czynników rankingowych Google Moja Firma zaliczają się: odległość, trafność oraz rozpoznawalność.
- Odległość – algorytm w pierwszej kolejności zwraca uwagę na lokalizację użytkownika i na tej podstawie stara się dopasować Profile Firmowe. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarce lub na mapach Google konkretne hasło, np. fryzjer Wrocław, otrzymujemy wyniki najbardziej pasujące do interesującej nas lokalizacji.
- Trafność – ważnym elementem wpływającym na pozycję Profilu Firmy w Google jest optymalne dopasowanie wyników wyszukiwania do hasła wpisanego przez użytkownika. Algorytm stara się znaleźć firmy o określonym zakresie działalności, dlatego im więcej danych podasz w GBP, tym lepiej.
- Rozpoznawalność – algorytmy Google premiują rozpoznawalne firmy. Pod uwagę brane są różne informacje. Roboty indeksujące analizują m.in. wzmianki pojawiające się w sieci na temat danej marki, w tym artykuły czy linki zewnętrzne. Duże znaczenie mają też katalogi firmowe oraz zaangażowanie użytkowników, a ściślej liczba i wydźwięk opinii zamieszczanych w GBP. Weryfikacji podlega też widoczność firmy w wynikach organicznych w Google.
Czynniki rankingowe Profili Firmowych a optymalizacja
Znajomość czynników rankingowych wizytówek Google ułatwia optymalizację GBP pod kątem lokalnych wyników wyszukiwania. Na co zwrócić uwagę, aby Profil Firmowy był kompletny?
Uzupełnij dane w Profilu Firmowym
Pierwszym krokiem pomagającym w optymalizacji Profilu Firmy jest podanie szczegółowych informacji. W tym celu:
- Wybierz właściwe kategorie w Google Business Profile (podstawową oraz dodatkowe),
- Dodaj adres siedziby firmy wraz z numerem telefonu (zwróć uwagę, aby dane były zbieżne z informacjami znajdującymi się na Twojej stronie internetowej),
- Stwórz opis firmy uwzględniający frazy kluczowe,
- Uzupełnij linki do swojej strony www, profili w social media.
Podane informacje będą przydatne nie tylko dla użytkowników, ale także dla botów Google. Szczegółowe dane na temat zakresu działalności, oferty czy lokalizacji pomogą w analizie Profilu Firmowego i dopasowaniu do wyszukiwań użytkowników.
Systematycznie dodawaj posty na swój Profil Firmowy w Google
Pamiętaj, by regularnie publikować wpisy oraz dodawać zdjęcia w GBP, np. dotyczące świadczonych usług lub oferowanych produktów. W ten sposób dostarczysz algorytmom więcej danych do analizy.
Dobierz frazy kluczowe
Podczas wyszukiwania firm klienci często wpisują hasła zawierające nazwę usługi i miasto lub region, np. stylizacja rzęs Wrocław. Warto uwzględnić takie słowa kluczowe, tworząc opis na firmową wizytówkę.
Sprawdź też, czy warto założyć wizytówkę na Bing Maps.
Jak zwiększyć rozpoznawalność firmy?
Rozpoznawalność stanowi jeden z czynników rankingowych wizytówek Google. Im więcej wzmianek w sieci pojawi się na temat Twojej marki, tym większe prawdopodobieństwo, że Profil Firmy będzie wyświetlał się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce Google lub na Google Maps. Co zrobić, aby o Twojej firmie mówiło się dużo i w różnych miejscach w Internecie? Na co zwrócić uwagę?
- Oceny i opinie – to najważniejsze elementy wpływające na czynnik rozpoznawalności. Wizytówki zawierające dużą liczbę recenzji zwykle wyświetlają się na wyższych pozycjach w wyszukiwarce i mapach Google. Szczególnie premiowane są opinie zawierające dodatkowo zdjęcia. Same oceny, nawet 5-gwiazdkowe, nie przekładają się w dużej mierze na wyniki wyszukiwania lokalnego.
- Zaangażowanie użytkowników – warto prosić o opinie na Profilu Firmy. Systematycznie dodawane recenzje świadczą o zaangażowaniu użytkowników. Dobrym sposobem jest wygenerowanie linka lub kodu QR przekierowującego bezpośrednio do sekcji z opiniami GBP.
- Pozycjonowanie strony internetowej – niebagatelną rolę odgrywa pozycjonowanie strony internetowej, które w połączeniu z właściwie skonfigurowanym Profilem Firmy w Google tworzy efekt synergii.
- Katalogi firm i media społecznościowe – znaczenie mają również wzmianki związane z Twoją marką w social media oraz katalogach firm. Warto jednak pamiętać o stosowaniu jednolitego zapisu przy podawaniu nazwy firmy i adresu siedziby.
Optymalizacja profilu firmowego – niedozwolone praktyki
Podczas optymalizacji Google Business Profile należy przestrzegać wytycznych Google. Niewłaściwe skonfigurowana wizytówka firmy może przełożyć się na mniejszą widoczność Twojej firmy w wynikach wyszukiwania, a czasem nawet spowodować zawieszenie Profilu Firmowego. Jakich praktyk należy unikać?
Spamerskie nazwy
Nie dodawaj fraz i wyrażeń związanych z lokalizacją do nazwy Profilu Firmy. Nie jest to zgodne z wytycznymi Google. Choć początkowo „przeoptymalizowanie” pomaga w zwiększeniu widoczności GBP, nie sprawdza się na dłuższą metę. Dlaczego?
- Vicity Update – pod koniec 2021 r. Google wdrożyło jedną z największych aktualizacji lokalnego algorytmu. Vicity Update sprawił, że na znaczeniu zyskał czynnik odległości. W konsekwencji firmy (marki) posiadające jedną lokalizację, jedną wizytówkę przestały być widoczne na większym obszarze, ponieważ profile wyświetlały się tylko na zapytania związane z daną lokalizacją użytkownika.
- Na aktualizacji Vicity Update straciły Profile Firm, których strategia pozycjonowania bazowała przede wszystkim na frazach związanych z lokalizacją w nazwie. Wizytówki bez dodatkowych słów kluczowych w nazwie znalazły się natomiast na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania.
- Spamerskie praktyki mogą spowodować zawieszenie Profilu Firmy w Google i konieczność jego ponownej weryfikacji.
- Warto nadmienić, że właściciele Profili Firm, na których znajdują się spamerskie nazwy, napotykają na trudności podczas kontaktu z supportem Google. Często konsultanci nie chcą podjąć rozmowy, dopóki nazwa GBP nie będzie poprawna.
Tworzenie wielu profili dla firmy działającej w jednej lokalizacji
Do nieuczciwych praktyk zalicza się tworzenie kilku profili dla firmy, która ma jedną siedzibę, biuro i mieści się w jednej lokalizacji. Dotyczy to w szczególności firm usługowych oferujących świadczenie usług u klienta. Żeby zwiększyć widoczność w sieci, właściciele GBP podają fikcyjne adresy oddziałów. Dlaczego nie warto tak postępować?
- Takie praktyki mogą zostać łatwo zidentyfikowane – Google coraz sprawniej znajduje firmy z fikcyjnymi adresami. Ponadto Lokalni Przewodnicy regularnie usuwają SPAM na Google Maps. Istnieje również możliwość zgłaszania uwag dotyczących GBP przez zwykłych użytkowników – ich sugestie są chętnie rozpatrywane przez Google.
- Google może zadecydować o wyłączeniu wizytówki pod danym adresem, jeśli właściciel GBP nie będzie w stanie potwierdzić istnienia firmy w konkretnej lokalizacji.
Czynniki rankingowe wizytówek Google a pozycjonowanie – podsumowanie
Aby Profil Firmy w Google był widoczny w sieci, należy przede wszystkim skoncentrować się na podaniu wszystkich możliwych informacji związanych z prowadzoną działalnością. Warto również angażować klientów, zachęcając do pozostawienia opinii na wizytówce GBP. Należy natomiast unikać niewłaściwych praktyk, w tym tworzenia spamerskich nazw czy podawania nieprawdziwych adresów działalności. W dłuższej perspektywie takie działania mogą negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie profilu firmowego.
Źródła:
- https://support.google.com/business/answer/7091?hl=pl [dostęp 12.02.2025]