growAp > Blog > Ładowarki samochodów elektrycznych: Nowe regulacje i rosnąca konkurencja w kontekście lokalnego SEO

Ładowarki samochodów elektrycznych: Nowe regulacje i rosnąca konkurencja w kontekście lokalnego SEO

ładowarki samochodów elektrycznych nowe regulacje i rosnąca konkurencja w kontekście lokalnego SEO

Rozwój elektromobilności to jeden z głównych priorytetów polityki Unii Europejskiej. Od kwietnia 2024 roku wszystkie kraje członkowskie UE są zobowiązane do dostosowania aktualnej infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych do wymogów zawartych w rozporządzeniu dotyczącym infrastruktury paliw alternatywnych, tzw. AFIR.

Nowe regulacje i rosnąca konkurencja na rynku ładowarek EV powodują, że obecni operatorzy podejmują liczne działania, żeby utrzymać swoją pozycję na rynku. Czy wiesz, że ważną bronią w tej walce może być lokalne SEO? Przeczytaj ten artykuł i zobacz, jak nowoczesna usługa growAp pomaga w promowaniu punktów ładowania aut elektrycznych!

Jak wygląda sytuacja operatorów ładowarek samochodów elektrycznych na rynkach europejskich?

Infrastruktura ładowarek elektrycznych na rynkach europejskich wciąż się poszerza. Wynika to przede wszystkim z coraz większego zainteresowania samochodami elektrycznymi. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) opublikowało raport, z którego wynika, że w 2023 roku samochody elektryczne stanowiły ok. 14,6% wszystkich nowych rejestracji, podczas gdy diesle – jedynie 13,6%.

W roku 2023 najwięcej nowych samochodów elektrycznych zostało zarejestrowanych w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji. Natomiast najwyższym udziałem elektryków w rynku mogą pochwalić się Norwegia, Islandia i Szwecja.

Ładowarki samochodów elektrycznych – aktualna sytuacja rynkowa

Większy udział aut elektrycznych w rynku wiąże się z nieustannym rozwojem infrastruktury ładowarek. Producenci oferują zaawansowane rozwiązania dla użytkowników prywatnych oraz rozbudowują sieć ładowarek publicznych. W wielu krajach rządy oferują kompleksowe wsparcie finansowe w postaci dotacji i ulg podatkowych na instalację ładowarek, co dodatkowo napędza rozwój infrastruktury.

Operatorzy ładowarek do aut elektrycznych dotychczas nie musieli mierzyć się z dużą konkurencją, ponieważ na wielu rynkach sieć ładowarek wciąż nie jest jeszcze bardzo rozbudowana. Ten model biznesowy charakteryzuje się przede wszystkim wysoką rentownością. Inwestorzy zarabiają na opłatach za ładowanie pojazdów, abonamentach lub reklamach umieszczanych na stacjach ładowania.

Instalacja ładowarek EV podnosi wartość nieruchomości komercyjnych i mieszkalnych. Stacje ładowania pojazdów elektrycznych można też zintegrować z odnawialnymi źródłami energii, np. panelami słonecznymi, co znacząco zmniejsza koszty operacyjne, poprawia efektywność energetyczną i zwiększa rentowność biznesu.

Ładowarki samochodów elektrycznych – wyzwania i ryzyka

Firmy oferujące ładowarki elektryczne mierzą się obecnie z różnymi wyzwaniami. Jednym z nich jest stosunkowo wysoki koszt instalacji ładowarki. Dotyczy to w szczególności stacji szybkiego ładowania. Kolejną ważną kwestią jest wymóg dostosowania infrastruktury energetycznej do obsługi dużej liczby ładowarek, co często wiąże się z koniecznością poniesienia sporych wydatków na modernizowanie sieci.

Wprowadzenie nowych regulacji i dyrektyw UE również może w widoczny sposób zmienić sytuację rynkową operatorów ładowarek aut elektrycznych. Te projekty ma na celu szybką rozbudowę infrastruktury, promowanie określonych rozwiązań oraz udzielenie kompleksowego wsparcia nowym inwestorom. To wszystko powoduje, że w najbliższym czasie na rynku ładowarek EV pojawi się wielu nowych graczy. Ich obecność może negatywnie wpłynąć na sytuację finansową już istniejących firm.

Jak nowe regulacje i ustawy wpłyną na rynek ładowarek EV?

Obecnie forsownych jest wiele nowych regulacji prawnych, które mają na celu zmniejszenie emisji CO2 w transporcie drogowym. Część z nich będzie miała bardzo duży wpływ na sytuację rynkową operatorów ładowarek EV. Poniżej opisujemy najważniejsze z nich.

Dyrektywa UE dotycząca infrastruktury ładowania, znana też jako AFIR (Alternative Fuels Infrastructure Regulation)

AFIR została stworzona po to, aby przyspieszyć rozwój sieci ładowarek dla pojazdów elektrycznych oraz innych paliw alternatywnych w krajach Unii Europejskiej. Państwa członkowskie zostały zobowiązane do wdrożenia nowych standardów określonych w dyrektywie AFIR do 2025 roku.

Jednym z podstawowych założeń AFIR jest zapewnienie możliwości ładowania elektryków na zasadzie ad hoc w ogólnodostępnych punktach, bez konieczności rejestrowania się u danego operatora lub zawierania z nim umowy.

Jakie są najważniejsze cele i wymagania unijnych regulacji?

  • Zapewnienie łatwego dostępu do ładowania pojazdów elektrycznych. Chodzi przede wszystkim o ładowarki na głównych trasach transportowych we wszystkich krajach UE poprzez instalację publicznych stacji ładowania co 60 km przy autostradach i głównych drogach transeuropejskiej sieci transportowej.
  • Wprowadzenie wyższych standardów usług i przejrzystości cen. Chodzi o to, aby infrastruktura ładowania była dostępna dla wszystkich użytkowników EV, nawet jeśli nie są zarejestrowanymi klientami danego operatora, co ma na celu promowanie otwartego rynku. Operatorzy są także zobligowani do umieszczania jasnych i przejrzystych komunikatów o cenach, aby klient mógł się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem ładowania.

Plan działania „Fit for 55”

Fit for 55” to kompleksowy pakiet legislacyjny Unii Europejskiej, który zakłada zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku w porównaniu do poziomów z 1990 roku.

  • Jednym z celów pakietu jest szybsze przejście na pojazdy zeroemisyjne.
  • Pakiet „Fit for 55” obejmuje wprowadzenie norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych, z celem redukcji emisji o 55% dla samochodów osobowych i o 50% dla dostawczych do 2030 roku oraz plan zakazu sprzedaży nowych pojazdów spalinowych od 2035 roku.

Rosnąca konkurencja na rynku ładowarek EV – kim są nowi gracze w branży?

Kompleksowe wsparcie dla infrastruktury ładowarek EV powoduje, że coraz więcej firm decyduje się inwestować swoje środki w ten właśnie sektor. Poniżej wymieniliśmy kluczowych graczy na tym rynku.

  • Globalne korporacje energetyczne, takie jak BP i Shell.
  • Firmy technologiczne inwestujące w stacje ładowania, np. Tesla, Apple.
  • Przedsiębiorstwa sektora prywatnego, takie jak Ionity (wspólne przedsięwzięcie założone przez BMW Group, Mercedes-Benz Group, Ford Motor Company i Volkswagen Group) oraz amerykańska firma ChargePoint zarządzająca jedną z największych niezależnych sieci ładowania pojazdów elektrycznych na świecie.

Jakim wyzwaniom będą musieli sprostać obecni operatorzy ładowarek EV?

Dynamicznie zmieniający się rynek nie pozostaje bez wpływu na obecnych operatorów ładowarek EV. Inwestorzy muszą dostosować się do nowych warunków, a te nie zawsze są dla nich korzystne. 

Problemem staje się przede wszystkim wciąż rosnąca konkurencja. Wsparcie rządowe wynikające z konieczności szybkiej rozbudowy infrastruktury sieci ładowarek powoduje, że coraz więcej firm inwestuje swoje środki w ten segment rynku.

Duża konkurencja prowadzi do obniżenia cen ładowania i wpływa też na jakość stosowanych technologii. Obecność nowych graczy w branży powoduje, że obecni operatorzy ładowarek EV muszą wyjątkowo intensywnie zabiegać o nowych klientów. 

Jednym ze sposobów na zwiększenie udziałów w rynku jest pozycjonowanie lokalne w Mapach Google. Zwiększenie widoczności w sieci wprost proporcjonalnie przekłada się na pozyskiwanie klientów. Możesz osiągnąć ten cel, tworząc dla każdej stacji ładowania Profil Firmy w Google i dbając o jego optymalizację. W dalszej części artykułu przeczytasz, jak lokalne SEO wpływa na widoczność firmy i jej pozycję w Mapach Google.

Znaczenie lokalnego SEO w walce o pozycję na mapach i widoczność

Nowe wyzwania powodują, że obecni operatorzy ładowarek EV coraz chętniej sięgają po narzędzia promocji online, aby zwiększyć swoją widoczności w sieci. Jest to możliwe dzięki pozycjonowaniu lokalnemu, które buduje widoczność firmy w wynikach lokalnych.

  • Podstawą tych działań jest stworzenie dla każdej stacji ładowania Profilu Firmy w Google (dawniej wizytówki Google Moja Firma). Dzięki Profilom użytkownicy Map Google widzą, gdzie dokładnie znajduje się punkt stacji ładowania i mogą do niego bez problemu dotrzeć. 
  • Podczas zakładania Profilu Firmy w Google kluczowe jest prawidłowe usytuowanie pinezki oraz podanie jak największej liczby informacji, które pomogą w znalezieniu stacji ładowania EV.
  • Profil Firmy w Google ma jeszcze tę zaletę, że umożliwia regularne zbieranie opinii użytkowników. Dzięki opiniom nowi klienci będą wiedzieli, że stacja ładowania jest sprawna. Frazy kluczowe zawarte w opiniach mają też bardzo pozytywny wpływ na pozycjonowanie danego punktu i mogą znacząco zwiększyć jego widoczność w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja lokalnego SEO dla firm oferujących ładowarki EV – na czym polega ta usługa?

Optymalizacja lokalnego SEO dla firm oferujących ładowarki EV to usługa, dzięki której konkurencyjność Twoich stacji na rynku szybko wzrośnie. W growAp pomożemy Ci stworzyć atrakcyjne Profile Firmowe w Google i pokażemy, jak można je wykorzystać do pozycjonowania lokalnego.

Jak wypromować stację ładowania w internecie? W tym celu warto podjąć szereg działań, a najważniejsze, podejmowane przez ekspertów growAp, wymieniamy poniżej.

  • Wybór odpowiednich fraz kluczowych, np. „ładowarka EV w [nazwa miasta]”.
  • Tworzenie ciekawych i wartościowych treści związanych z ładowarkami EV i umieszczanie w nich fraz kluczowych.
  • Korzystanie z lokalnych katalogów biznesowych.
  • Ujednolicenie nazewnictwa, czyli stosowanie takich samych nazw stacji ładowania na stronie internetowej, KRS, social mediach oraz na fizycznej stacji ładowania.
  • Wykorzystanie pozostałych fraz w opisie firmy, publikowanych w sieci treściach, Postach i sekcji dotyczącej Produktów, gdzie można zamieścić dodatkowe informacje o rodzaju stacji ładowania, jej możliwościach i przeznaczeniu.
  • Posty warto też wykorzystać do opisania zalet pojazdów elektrycznych oraz publikowania praktycznych wskazówek na temat prawidłowego korzystania ze stacji ładowania i podstawowych zasad bezpieczeństwa.
  • W galerii zaleca się umieszczenie zdjęć stacji i najbliższej okolicy.

Uwaga! Dla branży stacji ładowania pojazdów elektrycznych nie ma obecnie sekcji Usług na Profilach Firmy w Google.

Przykłady strategii lokalnego SEO dla firm zarządzających wieloma lokalizacjami

W growAp doskonale rozumiemy, z jakimi wyzwaniami na co dzień mierzą się operatorzy stacji ładowania EV. Obecnie bardzo intensywnie współpracujemy z jedną z firm, która stopniowo otwiera stacje ładowania w całej Polsce. 

Problem

Podczas zakładania Profili Firmy w Google dla jednej ze stacji ładowarek samochodowych pojawił się problem z rozpoznawaniem i zaakceptowaniem przez Google oznaczeń przypisanych do różnych rodzajów stacji. Google zmienia takie nazwy, co znacząco utrudnia skuteczne pozycjonowanie Profilu Firmowego.

Rozwiązanie

Z pomocą naszej aplikacji udało się rozwiązać ten problem i zablokować niekorzystne zmiany pochodzące od użytkowników i Google. W efekcie Profile stały się bardziej widoczne, a działania związane z pozycjonowaniem zaczęły szybko przynosić widoczne rezultaty.

Wniosek

Przy wielu lokalizacjach najlepszym rozwiązaniem jest growAp, ponieważ to narzędzie usprawnia zarządzanie Profilami Firmowymi, dzięki czemu prezentowane w internecie dane są spójne, wiarygodne oraz przedstawiane w sposób atrakcyjny i profesjonalny.

Usługa growAp jest skierowana do wszystkich osób, które na co dzień poświęcają mnóstwo czasu na zarządzanie wieloma Profilami Firmowymi w Google i wciąż nie uzyskały satysfakcjonujących efektów lub chcą przyspieszyć procesy.

Proponowana przez nas aplikacja pomoże Ci zyskać pełną kontrolę nad informacjami wyświetlanymi w sieci. Jest to także świetny wybór dla osób, które chcą zintegrować Profile Firmowe w Google ze stroną internetową lub Facebookiem. W efekcie zaoszczędzisz czas i zwiększysz produktywność swojego zespołu.

Zwiększ widoczność stacji ładowania EV w sieci dzięki aplikacji growAp!

Rozbudowa infrastruktury ładowarek aut elektrycznych stała się faktem. Prężny rozwój tego sektora jest wspierany przez międzynarodowe regulacje prawne. Aby uniknąć chaosu informacyjnego i zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku, warto już teraz pomyśleć o profesjonalnym zarządzaniu siecią Profili Firmowych, dawniej wizytówek Google Moja Firma. Skuteczna strategia marketingowa sprawi, że będziesz w stanie konkurować z największymi graczami na rynku.

Doskonałe efekty w tym zakresie możesz uzyskać dzięki usłudze lokalnego pozycjonowania i profesjonalnego zarządzania lokalizacjami. Wybierając ofertę growAp, zyskasz pewność, że klienci szybko znajdą adres Twojej stacji ładowania i bez problemu dotrą do celu.

  • Chcesz powierzyć pełną obsługę Profili Firmowych profesjonalistom z kilkunastoletnim doświadczeniem? W takim razie dobrze trafiłeś! Skontaktuj się z nami, a chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i zaproponujemy Ci atrakcyjną formę współpracy. Zapraszamy!
Jesteś zainteresowany/a?

Skontaktuj się z nami!

Przetestuj za darmo aplikację, odbierz bezpłatny audyt Profili Firmowych Google Twojej marki i napisz z jakimi problemami możemy Ci pomóc. Wspólnie dobierzemy funkcjonalności narzędzia growAp odpowiadające Twoim potrzebom i wybierzemy odpowiednią dla Ciebie formę współpracy:

1. zarządzanie Profilami przez nasz zespół
i wdrożenie aplikacji „szytej na miarę”

1. zarządzanie Profilami
przez nasz zespół
i wdrożenie aplikacji
„szytej na miarę”

/

2. przeszkolenie Twojego zespołu
i wdrożenie aplikacji „szytej na miarę”

2. przeszkolenie
Twojego zespołu
i wdrożenie aplikacji
„szytej na miarę”