growAp > Blog > Tworzenie od podstaw Profilu Firmowego w Google: Przewodnik krok po kroku

Tworzenie od podstaw Profilu Firmowego w Google: Przewodnik krok po kroku

Tworzenie od podstaw Profilu Firmowego

Google Maps to wyjątkowe narzędzie, które umożliwia firmom promocję swojej działalności i przyciąganie nowych klientów. Jeśli Twoja działalność jeszcze nie ma swojego Profilu na Mapach Google, my powiemy Ci jak to zrobić.

Kto może stworzyć Profil Firmy w Google?

Aby stworzyć Profil Firmowy w Google, Twoje przedsiębiorstwo musi posiadać fizyczną lokalizację i być dostępne w określonych godzinach, z widocznym oznakowaniem, na przykład szyldem. Istnieją jednak wyjątki, takie jak:

 • Bankomaty, paczkomaty i automaty do wypożyczania filmów.
 • Przedsiębiorstwa operujące na konkretnym obszarze i świadczące usługi u klienta, np. hydraulik.
 • Firmy sezonowe (np. kąpielisko otwarte tylko latem). Takie firmy muszą posiadać w danej lokalizacji widoczny stały szyld.
 • Pod określonymi warunkami, są akceptowane usługi gastronomiczne opierające się wyłącznie na dostawie (wirtualne marki spożywcze).

Pierwsze kroki

Przed utworzeniem Profilu Firmy, warto dokładnie sprawdzić (poprzez wpisanie nazwy i adresu w pole wyszukiwarki) czy na Mapach Google firma już nie istnieje.   To pomoże uniknąć tworzenia duplikatów Profilu.

Jeżeli Profil został już wcześniej założony, istnieje możliwość przejęcia go, wybierając opcję „Zgłoś prawo do firmy” oraz „Zarządzaj”. Google poprosi Cię o weryfikację, na przykład za pomocą kodu weryfikacyjnego, podanego w trakcie połączenia telefonicznego z Google.


Tworzenie Profilu Firmowego w Google

Możesz utworzyć Profil Firmowy na Mapach Google lub w Menedżerze Profilu Firmy w Google.

Aby rozpocząć, musisz zalogować się do Google Maps. Ważne jest, aby Profil tworzyć na adresie e-mail związanym z domeną Twojej firmy. Możesz zrobić to na urządzeniu mobilnym lub na komputerze, używając aplikacji Map Google – masz do wyboru trzy różne sposoby:

 1. Wprowadź w pole wyszukiwania adres firmy, a następnie kliknij opcję „Dodaj swoją firmę”,
 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na mapie i wybierz „Dodaj swoją firmę”,
 1. Kliknij „Menu” w górnym lewym rogu, a następnie wybierz „Dodaj swoją firmę”.

Aby stworzyć Profil, podążaj za wskazówkami, które zostaną wyświetlone na ekranie. Będziesz musiał zweryfikować to konto, a sposób weryfikacji będzie zależał od Google.

Jeśli masz zamiar zarządzać wieloma Profilami, zalecamy zalogowanie się na business.google.com. Możesz również wejść na stronę google.com i kliknąć ikonę obok swojego awatara (w prawym górnym rogu), a następnie wybrać opcję „Profil firmy”. Gdy się zalogujesz, a nie masz na swoim koncie ani jednego Profilu, Google poprosi cię o utworzenie pierwszego z nich. Jeśli już masz firmę na swoim koncie, przejdź do zakładki „Firmy” i wybierz „Dodaj firmę”, a potem „Dodaj pojedynczą firmę”.

Podczas zakładania Profilu, będziesz musiał podać kilka informacji, w tym nazwę firmy, kategorię działalności, godziny otwarcia i najlepiej link do strony internetowej. Google może także poprosić o zamieszczenie opisu firmy oraz zdjęć. Te dane możesz dostarczyć zarówno podczas zakładania Profilu, jak i po jego utworzeniu. Jeśli to możliwe, zaleca się dodanie fotografii przestrzeni dostępnej dla klientów, wejścia do firmy, sprzętu oraz produktów.

Pamiętaj, aby podawać dokładne dane, które można zweryfikować. Na przykład, nazwa firmy powinna być identyczna na szyldzie, w Profilu firmy oraz na stronie internetowej. Musisz pamiętać, że informacje takie jak godziny otwarcia i numer telefonu powinny być zgodne z informacjami dostępnymi na stronie internetowej. Najlepiej, jeśli informacje te będą jednolite z danymi dostępnymi na innych platformach internetowych, takich jak Facebook. Zachowując spójność w danych NAP, zwiększasz swoją obecność w Google oraz minimalizujesz ryzyko zawieszenia Profilu firmy.

Proces weryfikacji Profilu Firmowego

Zweryfikowanie Profilu Firmy jest niezbędne, aby Twoja wizytówka była widoczna publicznie i abyś mógł zarządzać opiniami, postami i statystykami firmy. Możesz wybrać jedną z kilku metod weryfikacji: numer telefonu, e-mail, film, wideorozmowa z konsultantem Google, kartka weryfikacyjna. Ważna jest to, że to Google wybiera metodę weryfikacji.

Dodawanie i weryfikacja dla sieci z wieloma lokalizacjami (min. 10)

Jeśli zarządzasz siecią z co najmniej 10 lokalizacjami, istnieje opcja zbiorczego dodawania i weryfikacji za pomocą pliku wdrożeniowego. Polecamy korzystać z adresu e-mail w domenie firmy do logowania, co ułatwi zarządzanie Profilami.

 1. Aby uporządkować dostępy do zakładki „Firmy” w przyszłości, należy kliknąć na „Utwórz grupę”. To ułatwi zarządzanie dostępem i weryfikację kolejnych placówek.
 2. Następnie, będąc w otwartej zakładce, należy wybrać opcję „Dodaj firmę” i wybrać „Zaimportuj firmy”. Jeśli nie masz jeszcze pliku importowego, kliknij na „Pobierz szablon”.
 3. Rozpocznij edycję pliku w aplikacji do arkuszy kalkulacyjnych, na przykład w Excelu, i uzupełnij kluczowe kolumny, takie jak:
 • Kod sklepu (numer identyfikacyjny firmy do masowego zarządzania, możesz użyć istniejącego lub stworzyć nowy)
 • Nazwa firmy
 • Adres (opcjonalnie można dodać wiersze 2, 3, 4 lub 5)
 • Miejscowość
 • Kod pocztowy
 • Kraj (np. PL)
 • Kategoria podstawowa
 • (Zalecane) Witryna internetowa
 • (Zalecane) Numer telefonu
 • (Zalecane) Szerokość i długość geograficzna
 1. Następnie przejdź do kroku numer 2 i wybierz przygotowany plik do wdrożenia, postępując zgodnie z instrukcjami.

Weryfikacja konta użytkownika lub konta grupy firmowej do weryfikacji masowej

Jedna marka może mieć przypisanych wiele kont Google, ale tylko jedno konto (e-mail) może być zweryfikowane (upoważnione) do masowej weryfikacji nowych Profili dla danej marki (masowej, czyli dodawanie przez plik). 

Weryfikacja zbiorcza odbywa się na poziomie konta. Możesz do niej zgłaszać 2 rodzaje kont:

 • Osobiste konto użytkownika: zweryfikowanie konta oznacza zweryfikowanie wszystkich powiązanych z nim Profili, które nie zostały wcześniej zgłoszone przez kogoś innego (najlepsze rozwiązanie dla firm, które zarządzają Profilami bez agencji).
 • Grupy firmowe (traktowane podobnie jak konto): zweryfikowanie głównego właściciela konta oznacza zarazem zweryfikowanie wszystkich kwalifikujących się Profili z grupy firmowej. Profile te nie mogą należeć do kogoś innego.

Możesz zgłosić konto do weryfikacji, jeśli:

 • Masz w arkuszu co najmniej 10 Profili tej samej firmy. Agencje, które mają więcej niż jedną firmę na jednym koncie, nie mogą korzystać z weryfikacji zbiorczej (czyli trzeba to zrobić najlepiej z konta firmowego danej marki).
  • Zduplikowane, zawieszone lub wyłączone Profile nie wliczają się do limitu 10 Profili firm.
 • Twój arkusz zawiera wszystkie Profile, którymi zarządzasz. Nie pomijaj żadnych firm (w przypadku firm, które dopiero zaczynają porządkowanie Profili Google i nigdy wcześniej ich nie tworzyły, najlepiej jest utworzyć je plikiem zbiorczym; w przypadku istnienia już jakichś Profili na mapach, istnieje ryzyko, że Google uzna te nowe za duplikat i oryginał i tak trzeba będzie przejąć oraz zweryfikować pojedynczo).
 • Twoja firma nie świadczy usług tylko na określonym obszarze. 
 • Konto nie zostało jeszcze zweryfikowane. Aby powierzyć zarządzanie Profilami wielu osobom, Twoja firma powinna utworzyć konto grupy lokalizacji firmy. Dowiedz się, jak utworzyć grupę lokalizacji firmy lub konto firmowe
  • Jeśli dodasz do konta Profil zgłoszony do weryfikacji przez innego użytkownika, poproś go, aby przyznał Ci uprawnienia do zarządzania tym Profilem (najlepiej mieć dostęp do konta z domeny firmowej; najlepiej, aby było to konto, do którego dostęp ma i klient i aktywnie zarządzający grupą, czyli agencja).
 • Na Twoim koncie nie ma błędów. Dowiedz się więcej o problemach z weryfikacją i konkretnych komunikatach o błędach.

Podsumowanie

Po dodaniu i zweryfikowaniu Profilu firmy na Google poczekaj, aż informacje zostaną zaktualizowane, co może potrwać do 72 godzin. Następnie uzupełnij wszystkie informacje, takie jak link do witryny, opis firmy i zdjęcia. Zachowaj spójność danych NAP (nazwa, adres, telefon) z innymi miejscami w sieci, aby poprawić widoczność w Google i uniknąć blokady profilu. 

Jeżeli nie masz możliwości codziennego zarządzania siecią swoich Profili Firmowych Google, istnieje opcja zlecenia tego zadania profesjonalistom. Napisz do nas – my się tym zajmiemy!

Jesteś zainteresowany/a?

Skontaktuj się z nami!

Przetestuj za darmo aplikację, odbierz bezpłatny audyt Profili Firmowych Google Twojej marki i napisz z jakimi problemami możemy Ci pomóc. Wspólnie dobierzemy funkcjonalności narzędzia growAp odpowiadające Twoim potrzebom i wybierzemy odpowiednią dla Ciebie formę współpracy:

1. zarządzanie Profilami przez nasz zespół
i wdrożenie aplikacji „szytej na miarę”

1. zarządzanie Profilami
przez nasz zespół
i wdrożenie aplikacji
„szytej na miarę”

/

2. przeszkolenie Twojego zespołu
i wdrożenie aplikacji „szytej na miarę”

2. przeszkolenie
Twojego zespołu
i wdrożenie aplikacji
„szytej na miarę”