Google Maps to wyjątkowe narzędzie, które umożliwia firmom promocję swojej działalności i przyciąganie nowych klientów. Jeśli Twoja działalność jeszcze nie ma swojego Profilu na Mapach Google, my powiemy Ci jak to zrobić.
Aby stworzyć Profil Firmowy w Google, Twoje przedsiębiorstwo musi posiadać fizyczną lokalizację i być dostępne w określonych godzinach, z widocznym oznakowaniem, na przykład szyldem. Istnieją jednak wyjątki, takie jak:
Przed utworzeniem Profilu Firmy, warto dokładnie sprawdzić (poprzez wpisanie nazwy i adresu w pole wyszukiwarki) czy na Mapach Google firma już nie istnieje. To pomoże uniknąć tworzenia duplikatów Profilu.
Jeżeli Profil został już wcześniej założony, istnieje możliwość przejęcia go, wybierając opcję „Zgłoś prawo do firmy” oraz „Zarządzaj”. Google poprosi Cię o weryfikację, na przykład za pomocą kodu weryfikacyjnego, podanego w trakcie połączenia telefonicznego z Google.
Możesz utworzyć Profil Firmowy na Mapach Google lub w Menedżerze Profilu Firmy w Google.
Aby rozpocząć, musisz zalogować się do Google Maps. Ważne jest, aby Profil tworzyć na adresie e-mail związanym z domeną Twojej firmy. Możesz zrobić to na urządzeniu mobilnym lub na komputerze, używając aplikacji Map Google – masz do wyboru trzy różne sposoby:
Aby stworzyć Profil, podążaj za wskazówkami, które zostaną wyświetlone na ekranie. Będziesz musiał zweryfikować to konto, a sposób weryfikacji będzie zależał od Google.
Jeśli masz zamiar zarządzać wieloma Profilami, zalecamy zalogowanie się na business.google.com. Możesz również wejść na stronę google.com i kliknąć ikonę obok swojego awatara (w prawym górnym rogu), a następnie wybrać opcję „Profil firmy”. Gdy się zalogujesz, a nie masz na swoim koncie ani jednego Profilu, Google poprosi cię o utworzenie pierwszego z nich. Jeśli już masz firmę na swoim koncie, przejdź do zakładki „Firmy” i wybierz „Dodaj firmę”, a potem „Dodaj pojedynczą firmę”.
Podczas zakładania Profilu, będziesz musiał podać kilka informacji, w tym nazwę firmy, kategorię działalności, godziny otwarcia i najlepiej link do strony internetowej. Google może także poprosić o zamieszczenie opisu firmy oraz zdjęć. Te dane możesz dostarczyć zarówno podczas zakładania Profilu, jak i po jego utworzeniu. Jeśli to możliwe, zaleca się dodanie fotografii przestrzeni dostępnej dla klientów, wejścia do firmy, sprzętu oraz produktów.
Pamiętaj, aby podawać dokładne dane, które można zweryfikować. Na przykład, nazwa firmy powinna być identyczna na szyldzie, w Profilu firmy oraz na stronie internetowej. Musisz pamiętać, że informacje takie jak godziny otwarcia i numer telefonu powinny być zgodne z informacjami dostępnymi na stronie internetowej. Najlepiej, jeśli informacje te będą jednolite z danymi dostępnymi na innych platformach internetowych, takich jak Facebook. Zachowując spójność w danych NAP, zwiększasz swoją obecność w Google oraz minimalizujesz ryzyko zawieszenia Profilu firmy.
Zweryfikowanie Profilu Firmy jest niezbędne, aby Twoja wizytówka była widoczna publicznie i abyś mógł zarządzać opiniami, postami i statystykami firmy. Możesz wybrać jedną z kilku metod weryfikacji: numer telefonu, e-mail, film, wideorozmowa z konsultantem Google, kartka weryfikacyjna. Ważna jest to, że to Google wybiera metodę weryfikacji.
Jeśli zarządzasz siecią z co najmniej 10 lokalizacjami, istnieje opcja zbiorczego dodawania i weryfikacji za pomocą pliku wdrożeniowego. Polecamy korzystać z adresu e-mail w domenie firmy do logowania, co ułatwi zarządzanie Profilami.
Jedna marka może mieć przypisanych wiele kont Google, ale tylko jedno konto (e-mail) może być zweryfikowane (upoważnione) do masowej weryfikacji nowych Profili dla danej marki (masowej, czyli dodawanie przez plik).
Weryfikacja zbiorcza odbywa się na poziomie konta. Możesz do niej zgłaszać 2 rodzaje kont:
Możesz zgłosić konto do weryfikacji, jeśli:
Po dodaniu i zweryfikowaniu Profilu firmy na Google poczekaj, aż informacje zostaną zaktualizowane, co może potrwać do 72 godzin. Następnie uzupełnij wszystkie informacje, takie jak link do witryny, opis firmy i zdjęcia. Zachowaj spójność danych NAP (nazwa, adres, telefon) z innymi miejscami w sieci, aby poprawić widoczność w Google i uniknąć blokady profilu.
Jeżeli nie masz możliwości codziennego zarządzania siecią swoich Profili Firmowych Google, istnieje opcja zlecenia tego zadania profesjonalistom. Napisz do nas – my się tym zajmiemy!