growAp > Blog > Zmiany na Mapach Google i Profilach Firmy wymuszone przez Unię Europejską – zagrożenie dla lokalnych firm?

Zmiany na Mapach Google i Profilach Firmy wymuszone przez Unię Europejską – zagrożenie dla lokalnych firm?

Zmiany na Mapach Google wymuszone przez UE

Od 06 marca na terenie Unii Europejskiej obowiązuje Akt o rynkach cyfrowych (Digital Markers Act – DMA), który reguluje działanie największych firm w Internecie, nazywanych „strażnikami dostępu” (ang. gatekeeper). Do nich zalicza się oczywiście Google, ale też i Apple. Celem rozporządzenia jest ograniczenie praktyk monopolistycznych. Jednym z pierwszych skutków DMA jest np. brak możliwości przejścia z wyszukiwarki Google na Mapy Google oraz Profil Firmy. Czym ta zmiana może skutkować i czego powinniśmy się spodziewać?

Wpływ DMA na Mapy Google i Profile Firmy

DMA nakłada na strażników dostępu szereg ograniczeń, które w uproszczeniu polegają na zakazie faworyzowania własnych usług. I właśnie z tego powodu obecnie nie można przejść z wyszukiwarki Google do Map. Po wpisaniu frazy lokalnej po prawej stronie pojawia się Profil Firmy (dawniej wizytówka Google Moja Firma), miniaturka mapki, ale klikanie w nią nic nie daje – nie zostajemy przeniesieni do Map Google. 

Dodatkowo z wyszukiwarki zniknęła zakładka „Mapy”, która do tej pory umożliwiała przejście do Map Google. 

Co zrobić, jeśli chcemy skorzystać z Map Google?

 • albo kliknąć adres firmy, wtedy zostaniemy przeniesieni do Map Google.
 • Możemy zmienić region w ustawieniach wyszukiwarki na dowolny kraj spoza UE.
 • Możemy po prostu przejść od razu do Google Maps i tam wyszukiwać Profile Firmy: https://www.google.com/maps/.

Jak działają obecnie Profile Firmy? 

Nadal z poziomu wyszukiwarki użytkownik może przeglądać zdjęcia, zapoznać się z udostępnionymi informacjami i recenzjami, dodać własną opinię, wyświetlić numer telefonu czy przejść do strony internetowej. Nie może natomiast sprawdzić lokalizacji na Mapach Google poprzez bezpośrednie przejście z wyszukiwarki, o ile nie kliknie adresu firmy.

Jakie niebezpieczeństwa dla firm lokalnych niesie zmiana w usługach Google?

Wprowadzone zmiany na pewno zwiększą frustrację użytkowników, którzy przyzwyczaili się do płynnego przechodzenia z wyszukiwarki na Mapy Google i swobodnego przeglądania informacji na Profilach Firmy. Wg analizy Yelp ruch i użytkownicy pozostaną wewnątrz wyszukiwarki, przez co paradoksalnie Google na tym zyska (źródło: https://blog.yelp.com/news/googles-changes-do-not-comply-with-digital-markets-act/).

 • Przede wszystkim jednak brak możliwości przejścia z wyszukiwarki do Map Google może wpłynąć na statystyki w Profilach Firmy. Dane o wyświetleniach Profilu, przejściu do strony czy wybrania trasy dojazdu mogą się diametralnie zmienić
 • Dodatkowo na wybrane lokalne wyniki wyszukiwania pojawia się sekcja Porównywarki miejsc, która w przyszłości może stanowić kolejną okazję do generowania płatnego ruchu (obecnie jest to bezpłatny wynik wyszukiwania).
Porównywarka miejsc
 • Oprócz Porównywarki miejsc w wyszukiwarce pojawiła się także sekcja Miejsca, a w niej prezentowane są kolejne Profile Firmy dopasowane do wyszukiwania użytkownika, są to wyniki organiczne, bezpłatne.
  • Aby się tam znaleźć, należy zadbać o jakość Profilu i jego optymalizację. 
  • Właściciele firm będą więc musieli aktualizować informacje, odpowiadać na opinie i weryfikować pojawiające się zdjęcia. 
 • W przyszłości wszystkie sekcje w wyszukiwarce Google odpowiadające za wyświetlanie wyników lokalnych mogą stać się wynikami płatnymi.

DMA, Mapy Google i Profile Firmy – dalsze kroki?

Pozostaje nam obserwować, co będzie działo się z usługami Google i jak na zmiany zareagują użytkownicy. Być może po prostu przyzwyczają się do przeglądania Profili Firmy na Mapach Google, a nie bezpośrednio z wyszukiwarki. 

Źródła i dodatkowe informacje: 

Jesteś zainteresowany/a?

Skontaktuj się z nami!

Przetestuj za darmo aplikację, odbierz bezpłatny audyt Profili Firmowych Google Twojej marki i napisz z jakimi problemami możemy Ci pomóc. Wspólnie dobierzemy funkcjonalności narzędzia growAp odpowiadające Twoim potrzebom i wybierzemy odpowiednią dla Ciebie formę współpracy:

1. zarządzanie Profilami przez nasz zespół
i wdrożenie aplikacji „szytej na miarę”

1. zarządzanie Profilami
przez nasz zespół
i wdrożenie aplikacji
„szytej na miarę”

/

2. przeszkolenie Twojego zespołu
i wdrożenie aplikacji „szytej na miarę”

2. przeszkolenie
Twojego zespołu
i wdrożenie aplikacji
„szytej na miarę”