growAp > Blog > Zmiany w Profilach Firmowych Google w 2024 – jak za nimi nadążyć?

Zmiany w Profilach Firmowych Google w 2024 – jak za nimi nadążyć?

Zmiany w Profilach Firmowych Google w 2024.

Google uwielbia zmiany! W ubiegłym roku firma wprowadziła aż 184 update’y dotyczące Profili Firmowych. Jeśli zarządzasz siecią placówek na Mapach Google, z pewnością wiesz, co to oznacza – wdrażanie nowych funkcji, algorytmów, kategorii i atrybutów wymaga podejmowania określonych działań. Niektóre modyfikacje są pożądane, a inne zupełnie zaskakują, ale wszystkie je łączy jedno – nie masz na nie żadnego wpływu, więc musisz się dostosować.

Z tego artykułu dowiesz się, na czym polegają najważniejsze zmiany w Profilach Firmowych i zobaczysz kilka przykładów z ubiegłego roku. Poznasz też sposób na to, żeby Twoja firma zawsze była na bieżąco i nie straciła widoczności w Mapach Google – kompleksową obsługę growAp.

Nieustanne update’y w Profilach Firmy w Google – czy można się na nie przygotować?

Wprowadzanie zmian w tak rozpowszechnionej i popularnej usłudze jak Mapy Google to wieloetapowy proces. Każda modyfikacja musi być dokładnie przemyślana i przetestowana, ponieważ wyszukiwarka codziennie obsługuje miliardy zapytań, w tym mnóstwo zapytań lokalnych.

Czego dotyczą zmiany?

Modyfikacje obejmują niemal każdy element usługi i polegają między innymi na:

 • korekcie czynników rankingowych, które determinują widoczność Profili Firmowych w wynikach wyszukiwania,
 • wprowadzaniu nowych funkcji, usprawniających interakcje z użytkownikami, 
 • dostosowywaniu kategorii i atrybutów do zmieniających się potrzeb rynku, 
 • odświeżaniu interfejsu użytkownika w celu dopasowania do wyników analiz UX,
 • zapewnianiu skuteczniejszych sposobów rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem i optymalizacją Profilu Firmy. 

Po zaakceptowaniu pomysłu każdy update przechodzi fazę testów, zazwyczaj wśród użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Jeśli zda egzamin, modyfikacja jest implementowana również w pozostałych krajach. 

Dlaczego warto być na bieżąco?

Zanim nowości ze Stanów dotrą na polski rynek, może minąć trochę czasu. Niemniej jednak śledzenie zmian na wczesnym etapie ich powstawania daje bezcenną przewagę konkurencyjną. Dzięki tej wiedzy Twoja firma może szybciej i skuteczniej dostosować się do nowych rozwiązań, które nierzadko okazują się bardzo zaawansowane technologicznie.

Oczywiście z punktu widzenia właścicieli wizytówek update’y mogą być nieco kłopotliwe, wymagają bowiem gruntownego zrozumienia nowych zasad oraz szybkiego reagowania. Rozwiązaniem jest nowoczesna usługa growAp, w ramach której zarządzaniem siecią placówek na Mapach Google zajmuje się cały zespół specjalistów. 

Z growAp Profil Twojej firmy (dawniej: wizytówka Google Moja Firma) z roku na rok może stawać się coraz bardziej atrakcyjny w przestrzeni lokalnych wyszukiwań. Żeby jeszcze lepiej dostrzec zalety tej usługi, przyjrzyj się pięciu przykładom wprowadzonych niedawno zmian.

Rodzaje i przykłady aktualizacji wprowadzanych Google

1. Zmiany algorytmów 

Google regularnie aktualizuje algorytmy, które decydują o tym, które Profile i w jakiej kolejności pokazują się w wynikach wyszukiwania. Sporo takich update’ów miało miejsce w ubiegłym roku.

Co zyskujesz dzięki szybkiemu reagowaniu? Śledzenie zmian na etapie ich testowania pozwala z wyprzedzeniem dostosować strategię prowadzenia Profilu do nowych wymagań. Dzięki temu, gdy modyfikacja zostanie już wdrożona w polskiej wersji wyszukiwarki, widoczność firmowej wizytówki może się poprawić.

2. Nowe funkcje

Zespół Google lubi testować i wprowadzać nowe funkcje, które sprawiają, że Profile Firmowe są bardziej użyteczne dla użytkowników. Jednak niektóre zmiany potrafią zaskakiwać, szczególnie jeśli zarządzasz wieloma wizytówkami na Mapach Google.

Jeśli na bieżąco śledzisz te nowości, możesz zawczasu przygotować na nie każdy z Profili. To sprawia, że wizytówki są bardziej atrakcyjne dla użytkowników i wpływają na pozytywną ocenę Twojej firmy.

 • Przykład. Od 2023 roku Google umożliwia właścicielom Profili skorzystanie z nowej funkcji autouzupełniania adresu. Dzięki niej klienci wprowadzający zapytanie od razu widzą podpowiedzi związane z adresem placówki firmowej. Dostosowanie wizytówki do tej z pozoru niewielkiej zmiany w rzeczywistości może prowadzić do wzrostu konwersji nawet o 15%. Więcej na ten temat: Google Business Profiles Now With Add Address Autocomplete.
Autouzupełnianie adresu.

3. Nowe kategorie i atrybuty

Do zmian, które łatwo przeoczyć, należą aktualizacje list kategorii i atrybutów, służące dokładniejszej personalizacji Profilu. Zespół Google stara się, aby każda wizytówka dokładnie odpowiadała charakterystyce danego biznesu i docierała do konkretnej grupy docelowej.

Oto przykłady najciekawszych nowych kategorii i atrybutów na Profilach Firmowych Google, dodanych w różnych krajach w roku 2023 (źródło: https://www.sterlingsky.ca/google-my-business-category-changes/).

Nowe kategorie

 • Usługa osobistego szefa kuchni
 • Doradca finansowy
 • Muzyk i kompozytor
 • Kocia kawiarnia
 • Usługi copywritingu
 • Terminal płatniczy
 • Przewodnik turystyczny

Nowe atrybuty, które pomagają określić specyfikę lokalu

 • Sauna dostępna dla klientów siłowni
 • Płatny parking
 • Zgoda na przebywanie zwierząt

Szybkie dopasowanie Profilu Firmowego do nowopowstałych kategorii i dopisanie brakujących atrybutów sprawiają, że wizytówka lepiej odpowiada na intencje użytkownika. Może też znaleźć się wyżej w wynikach organicznych.

4. Aktualizacje interfejsu użytkownika

Interfejs Map Google przeżył kilka dużych liftingów i wciąż na bieżąco wprowadzane są w nim drobne zmiany. Dzięki temu korzystanie z Profili Firmowych (dawniej: wizytówki Google) jest coraz bardziej intuicyjne. Poza tym kolejne update’y wpływają na sposób prezentowania różnych informacji – zarówno publikowanych przez właściciela, jak i dostarczanych przez użytkowników.

 • Przykład. Jakiś czas temu na Profilach Firmowych pojawiła się zmiana dotycząca sposobu filtrowania opinii. Teraz filtrowanie ich wg daty dodania lub poziomu zadowolenia jest dostępne wyłącznie z poziomu Map Google, a nie jak dotychczas – bezpośrednio w wyszukiwarce.

5. Zmiana dotycząca sposobu kontaktu z Supportem Google

Pomoc techniczna Google wciąż udoskonala kanały komunikacji dostępne dla tych, którzy zarządzają Profilami Firmowymi. Zmiany te obejmują m.in. nowe formularze, które mają przyspieszyć rozwiązywanie problemów. W ostatnich latach zmieniły się też procedury weryfikacyjne oraz zasady zgłaszania różnych incydentów (np. odwołania lub zawieszenia odwołania).

 • Przykład. Od jakiegoś czasu maile dotyczące zawieszenia Profilu Firmowego Google oferują opcję odwołania zawieszenia. Znajomość aktualnych procedur pomaga szybko reagować na ewentualne problemy i znacznie ułatwia komunikację z Supportem Google. Więcej na ten temat: Google Business Profile Suspension Emails Add Appeal Option.
Zawieszenie profilu.

Dzięki growAp możesz nadążać za zmianami

Omówione przykłady to zaledwie kropla w morzu zmian, jakie do tej pory dotknęły Profile Firmowe Google. A przecież to nie koniec – mapy i wizytówki tworzą środowisko, które bez przerwy ewoluuje. To, co działało wczoraj, dziś może już być nieaktualne. Dlatego śledzenie nowości wprowadzanych przez Google jest nieodłącznym elementem efektywnego zarządzania Profilem. 

Warto podkreślić, że każda przegapiona zmiana może drastycznie odbić się na widoczności Profilu, co w oczywisty sposób przekłada się na niższą sprzedaż. Właśnie dlatego firmy, które potrafią szybko reagować na zmieniające się warunki, zwiększają swoje szanse na utrzymanie obecnej pozycji i zyskanie przewagi nad konkurencją. Nie jest to bynajmniej łatwe – prowadzenie firmy i jednoczesne trzymanie ręki „na pulsie” może być czasochłonne.

Właśnie z tego powodu wielu przedsiębiorców postanowiło skorzystać z growAp. To nowoczesna usługa dla firm, które działają na rozległym obszarze i mają wiele placówek na Mapach Google. Zaufany zespół specjalistów growAp nie tylko monitoruje i wdraża zmiany; robi znacznie więcej – jest zawsze o krok przed konkurencją, zawczasu przygotowując Profil od strony technicznej, aby szybko wprowadzać wszelkie nowości.

Wybierając growAp, nie musisz obawiać się żadnej zmiany. Dlaczego?

 • Nasz zespół growAp tworzą doświadczeni specjaliści, którzy od wielu lat zarządzają Profilami Firmowymi przedsiębiorstw z różnych branż.
 • Na bieżąco monitorujemy wszystkie update’y wprowadzane przez Google i widzimy, jak działają, jeszcze zanim zostaną wdrożone w polskiej wersji wyszukiwarki.
 • Wiemy, które zmiany są szczególnie ważne z punktu widzenia widoczności Profilu i jak je wykorzystać, żeby zwiększyć konwersję i wyprzedzić konkurencję.
 • W Twoim imieniu skutecznie rozwiązujemy wszelkie problemy związane z działaniem Profilu, w razie potrzeby kontaktując się z Supportem Google.

Przygotuj się na nowości w Profilach Firmy w Google w 2024 roku

Jakie zmiany czekają nas w 2024 roku? Już teraz mamy małą rewolucję spowodowaną przez rozporządzenie DMA, czyli zaostrzenie przepisów prawnych dot. monopolizacji Internetu przez Komisję Europejską. Obecnie konsekwencje tych zmian są takie, że bezpośrednio z wyszukiwarki Google nie przejdziemy już na Mapy Google. Profile Firmy, zdjęcia, opinie czy informacje wyświetlają się w Google tak samo. Możemy się natomiast spodziewać zawirowań w statystykach Profili Firmowych. Więcej o zmianach przeczytasz w artykule: Zmiany na Mapach Google i Profilach Firmy wymuszone przez Unię Europejską

O pozostałych zmianach możemy jedynie spekulować. Jednak nasze doświadczenie i zapowiedzi Google wyraźnie wskazują, że liczba update’ów dorówna tej z roku 2023 lub nawet okaże się o 10% większa. Oznacza to sporo pracy dla tych, którzy zarządzają Profilami Firmowymi, a czas potrzebny na dostosowanie się do zmian rośnie wprost proporcjonalnie do liczby placówek.

Jeśli chcesz spać spokojnie, zarządzanie Profilem Firmowym powierz profesjonalistom z wieloletnim doświadczeniem. Kompleksowa usługa growAp pomoże Ci uniknąć wielu zmartwień i sprawi, że czas i siły poświęcisz na to, co najważniejsze – na rozwój biznesu. 

 • Skontaktuj się z naszym przedstawicielem i przekonaj się, że możemy pomóc Twojej firmie. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania i zaproponujemy formę współpracy dostosowaną do Twoich potrzeb.
Jesteś zainteresowany/a?

Skontaktuj się z nami!

Przetestuj za darmo aplikację, odbierz bezpłatny audyt Profili Firmowych Google Twojej marki i napisz z jakimi problemami możemy Ci pomóc. Wspólnie dobierzemy funkcjonalności narzędzia growAp odpowiadające Twoim potrzebom i wybierzemy odpowiednią dla Ciebie formę współpracy:

1. zarządzanie Profilami przez nasz zespół
i wdrożenie aplikacji „szytej na miarę”

1. zarządzanie Profilami
przez nasz zespół
i wdrożenie aplikacji
„szytej na miarę”

/

2. przeszkolenie Twojego zespołu
i wdrożenie aplikacji „szytej na miarę”

2. przeszkolenie
Twojego zespołu
i wdrożenie aplikacji
„szytej na miarę”